29/11/2018 - 09:00
Journée des Doctorants de troisième année
Lieu: 
Amphi Ouest Bâtiment les Humanités
Type d'Evenements: 

09h00-09h20: Bingqing XIE : Material decomposition in spectral CT for medical applications

(Dir : Y.ZU) équipe 1

09h20-09h40  Pierre-Antoine GANAYE :Image segmentation of brain MRI under anatomical constraints 

(Dir: H. BENOIT-CATTIN , M.SDIKA) équipe 2 

09h40-10h00: Sarah LECLERC:Automatic semantic segmentation in echocardiography using supervised learnin  

(Dir: C. LARTIZIEN-MENIERE, O.BERNARD) équipe 2                                                                                                                            

10h00-10h20: Sami QORCHI: Quantification and modelling of arterial wall kinematics using sonography for

early atherosclerosis diagnosis.(Dir: M.ORKISZ, D. VRAY) équipe 1

10h20-10h40: PAUSE

10h40-11h00 : Fei GE: The Lattice Boltzmann method deditated to medital image processing   

(Dir : G.COURBEBAISSE) équipe 1

11h00-11h20 Jabrane KARKOURI:Methodological developments for 31P Magnetic Resonance Spectroscopic Imaging: 

Application to the skeletal muscle (Dir : M.VIALLON, H.RATINEY ) équipe 5

11h20-11h40 Yuemeng FENG :  Dynamic detection design and acquisition modeling in tomographic reconstruction

for Compton camera imaging (Dir D.SARRUT,V.MAXIM) équipe 4

11h40-12h00 : Tom HOHWEILLER :   Non linear reconstruction for spectral CT

(Dir:B.SIXOU, S) équipe 4

12h00-14h00: PAUSE REPAS

14h00-14h20:Vincent PERROT :  High frame rate ultrasound imaging: simultaneous vector flow and wall motion estimation  

(Dir :H.LIEBGOTT, D.VRAY) équipe 3

14h20-14h40 M.POLICHETTI: Spatio-temporal monitoring of cavitation using ultrasound imaging 

- Application to monitoring of ultrasound therapy (Dir :C. CACHARD, B.NICOLAS, F.VARRAY, J-C BERA) équipe 3

14h40-15h00:Emeline TURQUIN:  3D ultrasound tissue imaging for the study of local anisotropy of the heart muscle.

  Application to myocardial infarction. (Dir: H.LIEBGOTT, D.VRAY) équipe 3

15h00-15h20:Mathilde BIGOT :Fibril aggregates characterization with MR Elastography

(Dir : O. BEUF, S.LAMBERT, F.CHAUVEAU) équipe 5

15h20-15h40: PAUSE

15h40-16h00: Hamza RAKI: MEMS reconfigurable endoluminal RF coils for Magnetic Resonance Imaging and Spectroscopy

(Dir : O. BEUF, S.LAMBERT, K. TSE-VE-KOON) équipe 5

16h00-16h20: Ilaria SUPRANO:  Cerebral connectivity: a local and global MRI marker to characterize the “intelligence”neural substrate

(Dir : D.SAPPEY-MARINIER) équipe 5

16h20-16h40: Matthieu MARTIN: Automatic Segmentation of Neonatal Cerebral Ventricles Using

Deep Learning in 3D Reconstructed Ultrasound Data (Dir : PH.DELACHARTRE, B.SCIOLLA) équipe 3