27/04/2021 - 09:00
Journée des Doctorants de Première Année
Lieu: 
https://zoom.us/j/93010021426?pwd=eitEaVpLc0JpbTd5MC9heG1nUEdYQT09
Type d'Evenements: 

En visio : https://zoom.us/j/93010021426?pwd=eitEaVpLc0JpbTd5MC9heG1nUEdYQT09

Meeting ID: 930 1002 1426

Passcode: 289998

 

Programme :

09h00-09h20  : Alexandre CORAZZA: High resolution image formation for Ultrasound Localization Microscopy (Dir : NICOLAS Barbara, MULEKI-SEYA Pauline) Equipe ULTIM, EEA

09h20-09h40 : Frank NICOLET: Coded excitations and inverse problems for 3-D ultrasound imaging ( Dir: NICOLAS Barbara, LIEBGOTT Hervé, Ewen CARCREFF) Equipe ULTIM, EEA

09h40-10h00 : Samaneh CHOUPANI: Intravascular manometry by vector Doppler (Dir: GARCIA Damien, VARRAY François, BERA Jean-Christophe) Equipe ULTIM, MEGA

10h00-10h20 : Sophie CARNEIRO:  Segmentation of blood vessels  by variational approach and deep learning (Dir: VACAVANT Antoine , MERVEILLE Odyssée ) Equipe MYRIAD, SPI

10h20-10h40 PAUSE

10h40-11h00 : Antoine FRAISSENON: Phenotyping and radiological follow-up of PIK3CA patients (Dir : CLARYSSE Patrick, CANAUD Guillaume, ROUX Emmanuel) Equipe MYRIAD, EDSIS

11h00-11h20 : Yamil VINDAS: Weakly-supervised learning for emboli characterization with Transcranial Doppler (TCD) monitoring (Dir: GUEPIE Blaise Kevin, DELACHARTRE Philippe, Emmanuel ROUX ) Equipe ULTIM, EDSIS

11h20-11h40 : Pooya ASHTARI: Low-Rank Convolutional Networks for Brain Tumor Segmentation (Dir : SAPPEY-MARININIER Dominique, VAN HUFFEL Sabine ) Equipe MAGIC, EDISS

11h40-12h00 : Antoine NAEGEL: Optimization of multi-nucleus approaches combined with advanced MRI techniques for non-invasive exploration of in-vivo muscle (Dir: VIALLON Magalie, RATINEY Hélène) Equipe MAGIC, EDISS

12H00-13H40 PAUSE

13h40-14h00 : Francesca DI FRANCO: Dosimetric impact of intrafraction motion during moderate hypo-fractionated prostate cancer radiotherapy treatment (Dir: Marie-Claude BISTON, David SARRUT ) Equipe TOMORADIO, EEA

14h00-14h20 : Madalina COSTEA : Comparison of segmentation algorithms for organs at risk delineation on head-and-neck CT images ( Dir: BISTON Marie-CLAUDE, SARRUT David) Equipe TOMORADIO, EEA

14h20-14h40 : Cyril MALINET: Combined acoustic & optical spectral-based techniques for cancer characterization (Dir : LIEBGOTT Hervé, MONTCEL Bruno Equipe ULTIM, MEGA

14h40-14h50 PAUSE

14h50-15h10 : Nicolas PINON: Contributions méthodologiques en apprentissage non ou faiblementsupervisé pour la détection d’anomalies en neuroimagerie (Dir LARTIZIEN Carole) Equipe MYRIAD, EEA

15H10-15H30 : Mehdi SHEKARNABI :Fonction pulmonaire régionale mesurée par recalage d’images tomographiques pour le phénotypage prédictif de la BPCO (Dir ORKISZ Maciej, BAYAT Sam) Equipe MYRIAD, EDISCE

15h30-15h50 : Laure VERGNAUD: Dosimetry for 177Lu treatments in internal radiotherapy based on imaging and Monte Carlo simulations (Dir SARRUT David, BADEL Jean-Noël ) Equipe TOMORADIO, EEA

15h50-16h00 PAUSE

16h00-16h20 : Shusong HUANG: Contrast enhanced computerized tomography measurement of vascular blood flow (Dir: SIXOU Bruno, SIGOVAN Monica ) Equipe TOMORADIO, EEA

16h20-16h40 : Kannara MOM: Deep Learning based phase retrieval for X-ray Phase Contrast Imaging (Dir : SIXOU Bruno,LANGER Max  ) Equipe TOMORADIO, EEA

16h40-17h00: Nathan PAINCHAUD : Deep Manifold Learning to Help Characterize High Blood Pressure in Echocardiography (Dir BERNARD Olivier, DUCHATEAU Nicolas ) Equipe MYRIAD, EEA